ЕАГИ-дегі халықаралық конференция

9 желтоқсанда Еуразия гуманитарлық институтында «Гуманитарлық және әлеуметтік ғылымдардың қазіргі мәселелері» атты Халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті. Конференцияның негізгі мақсаты – педагогика, психология, қазақ және шетел филологиясы, тарих, философия, әлеуметтану, экономика және құқық салаларындағы ғылыми зерттеулердің өзекті мәселелері мен қазіргі жағдайын талқылау және тәжірибелерді жинақтау. Биылғы жылы форум Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығына арналды.

Конференцияның ашылуында ЕАГИ ректоры – академик А.Қ.Құсайыновтың атынан оқу және ғылыми жұмыс жөніндегі проректор, тарих ғылымдарының докторы, профессор Қ.Ә.Ахметов алғы сөз сөйледі. Конференцияға қатысушыларға жолданған сөздерде Еуразия гуманитарлық институтында жүргізілетін жалпы істің айналасына бірігуге бағытталған жақсы дәстүрлер бар екені, сол арқылы пікірлерімен, білімдерімен бөлісу және өзара ынтымақтастық алаңы қалыптасатындығы аталып өтілді.

Ғылыми мектептер құрылуда, ол болса, ғылымның дамуының қазіргі жағдайында өте маңызды. Мұның барлығы Астана қаласы мен барлық Қазақстанның, сонымен қатар Ресей, Түркия, Өзбекстан, Украина ғалымдарының үнемі жолдастық қолдауы арқылы жүзеге асады, олар да конференциямызға қолдау көрсетті.

Пленарлық отырыста тарих ғылымдарының докторы, профессор, Еуразия гуманитарлық институтының оқу және ғылыми жұмыс жөніндегі проректоры Қ.Ә.Ахметовтың (Қазақстан); филология ғылымдарының докторы, профессор, «Гуманная педагогика» білім беру орталығы директорының орынбасары Н.Ж.Шаймерденованың (Қазақстан); филология ғылымдарының кандидаты, Назарбаев Университеті профессорының ассистенті Ж.А.Ағабекованың (Қазақстан); экономика ғылымдарының кандидаты, Еуразия гуманитарлық институтының профессоры М.Ы.Жүкібайдың (Қазақстан); педагогика ғылымдарының докторы, профессор, Еуразия гуманитарлық институты педагогика кафедрасының меңгерушісі Б.С.Сәрсекеевтің (Қазақстан) баяндамалары тыңдалды.

Педагогика ғылымдарының докторы, Орынбор мемлекеттік педагогикалық университетінің профессоры В.Г.Рындактың (Ресей) пленарлық баяндамасы бейнеформатта болды. Валентина Григорьевна конференция жұмысына қатысуға шақырған үшін алғыс білдіріп, екі жоғары оқу орны арасындағы ұзақ мерзімді ғылыми ынтымақтастыққа үміт арттырды.

Конференция жұмысына Болгария, Ресей, Түркия, Украина, Өзбекстан, Эстония мен Қазақстанның ғалымдары мен оқытушыларының баяндамалары тапсырыс берді. Бұл білім, ғылым, саясат саласындағы уәкілетті органдар мен орта жалпы, орта кәсіптік, жоғары, қосымша кәсіптік білім бағдарламаларын жүзеге асыратын түрлі білім беру ұйымдарының өкілдері (Астана, Алматы, Карабюк, Киев, Мәскеу, Нижний Новгород, Омбы, Орынбор, Рязань, Санкт-Петербург, Симферополь, София, Ставрополь, Ташкент, Херсон, Ярославль және т.б. қалалар).

Ғылыми мәселелердің жиынтығы төрт секция бойынша бөлінді: «Педагогика және психология», «Әлеуметтік-гуманитарлық ғылымдар: тарих, әлеуметтану, философия, әлеуметтік жұмыс, экология, валеология», «Қазақ, шетел және орыс филологиясы», «Құқық. Экономика және қаржы».

Конференция қорытындылары бойынша секция жетекшілерінің есептері тыңдалды, ұсыныстар қабылданып, барлық қатысушыларға сертификаттар тапсырылды.